wtorek, 14 grudnia 2010

Myszków a inne kraje

Z racji tego, że Myszków jest dość "młodym" miastem, w jego przeszłości nie ma on żadnych powiązań z Francją bądź Anglią. Jedyne ślady obecności tych dwóch krajów jakie można tutaj znaleźć to sklepy takie jak - Carefour  i perfumeria Visage ( z. fr.) i ubezpieczenia Aviva ( z ang.) .


Są za to związki z Niemcami i Rocją, związane z II wojną światową.
Jak podają źródła: "dachu nowej jeszcze, nie wykończonej plebani, umieszczono obserwatorów przeciwlotniczych, połączonych telefonicznie z Urzędem Gminnym. Na wieży kościoła drudzy obserwatorzy połączeni byli z telefonem parafialnym, którego przewód miał bezpośrednie połączeniez Krakowem.Kiedy nad Myszkowem pojawił się niemiecki bombowiec, wówczas rozległ się dzwonek telefonu - alarmowego Kraków: "Nad Myszkowem krąży niemiecki bombowiec". Za piętnaście minut znowu było słychać dzwonek i wołanie: "Nad Myszkowem już piętnaście minut krąży niemiecki bombowiec". Następnie słychać odpowiedź: "Dobrze, już zanotowałem". W tym dniu nad Myszkowem spadły trzy bomby. Jedna przy ulicy wolności pod lasem, druga na Pohulance. Na szczęście nikogo nie skrzywdziły, ale panika zaczęła się szerzyć. Ludzie zaczęli uciekać z tobołami na plecach wszystkimi miedzami w kierunku Żarek i Włodowic. Doszła wiadomość, ze pierwszy most na Warcie, za przejazdem kolejowym, został zburzony przez Wojsko Polskie, aby utrudnić najazd wojsk niemieckich.W lesie za Pohulanką stała Polska Konnica. Niemcy znaleźli drogę przez teren Fabryki Papieru, spokojnie jechali i nie interesowali się niczym.W pierwszym tygodniu września Niemcy wyznaczyli rządcą Myszkowa miejscowego piekarza, z pochodzenia Niemca, Wendelina Zajdera. Zatrudnił on mieszkańców Myszkowa do regulacji rzeki Warty na Mijaczowie. Przy ulicy Wartyi Wierzbowej prawie każdego roku w porze jesiennej, a nawet letniej podczas ulew, mieszkania ciągle były zalewane wodą. Regulacja Warty to pierwszy dobry czyn społeczny w tym przeokropnym okresie.Kiedy wojska radzieckie doszły do granic Górnego Śląska, Niemcy uważając ten odcinek rontu za strategicznie bardzo ważny, przerzucili swoje siły i najlepsze oddziały.W tym wyborową dywizję pancerną "Herman Göring", która przybyła do Myszkowa15 stycznia 1945 roku. Na drugi dzień niemieckie władze cywilne opuściły Myszków. Natomiast wojska okupacyjne i żandarmeria przebywały tu do 20 stycznia.16-go stycznia kierownictwo nad zakładami produkcyjnymi Myszkowa objęły polskie władze konspiracyjne. Specjalne grupa wyłonionych pracowników wyznaczyła członków załogi do zabezpieczenia majątku zakładowego. Ludzie ci spełniali powierzone im czynności często z narażeniem życia. W dniu 18-go stycznia przybyła do zakładów grupa gestapowców i rozkazała robotnikom ładować na samochody cenniejsze materiały, takie jak: pasy transmisyjne, metale kolorowe, silniki elektryczne.W dniu 19 stycznia 1945 roku wojska rosyjskie pod wodzą kapitana Denisewicza wkroczyły do Myszkowa. Denisewicz zginął w czasie walk wyzwoleńczych na ulicach Myszkowa. Dla uczczenia jego pamięci Centralny Plac został nazwany imieniem Denisewicza (dziś to Plac Dworcowy), a także wystawiono mu pomnik przy Zespole Szkół Rolniczych w Myszkowie."

W Myszkowie znajduje się także pałac fabrykanta, który był w posiadaniu Niemca.
W 1883 nastąpiło założenie w Mijaczowie fabryki przędzy wigoniowej Augusta Schmeltzera (późniejsze Zakładów Przemysłu Zgrzebnego, następnie Fabryka "Wartex", ob. teren Sokpol).
Po  ostatniej renowacji stał się chlubą wśród zabytków architektonicznych Myszkowa. Obecnie funkcjonuje jako restauracja.

W roku 1837 w Mijaczowie dawny zakład hutniczy został uzupełniony przez braci Bauerertz o fryszerkę tworząc fabrykę machin i odlewów żelaznych (późniejsze Zakłady Metalurgiczne).

Jest to obecny wygląd tego budynku, niestety nie należy do najładniejszych w mieście, na szczęście zaraz obok znajduje się pałac fabrykanta :)

Jak widać Niemcy mieli duży wpływ na rozwój Myszkowa. A to jeszcze nie koniec. W 1894 spółka akcyjna Artur Steihagen i Ludwik Wehr zbudowała w Mijaczowie fabrykę wysokiej jakości papieru bezdrzewnego (Myszkowskie Zakłady Papiernicze).



Co do Rosji to 20 stycznia 1945 - wojska rosyjskie z jednostki 21 Armii gen. Gusajewa wyzwoliły Myszków spod okupacji hitlerowskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz